Indai kūdikiams ir mažiems vaikams: kaip juos išrinkti?
Pradėjus kūdikius primaitinti kietu maistu tėvų laukia nemenka užduotis – išrinkti tinkamus indus, kūdikių maitinimo reikmenis. Tačiau ar tikrai užtenka įsigyti pirmus prekybos centre pasitaikiusius plastikinius indus ir stalo įrankius, ar vis tik renkantis riekia daugiau atidumo?
Indų vaikams pasirinkimo kriterijai
Perkant indus kūdikiams ir vaikams visų pirma reikia atkreipti dėmesį į:
Saugumą
Vaikiški indai turėtų būti pagaminti iš saugių, netoksiškų medžiagų, reikėtų įvertinti, ar jie nekels vaikui grėsmės, t. y. nesuduš, neįskils ir mažyliui nekils rizika susižaloti. Verta atkreipti dėmesį ir į indų stabilumą.
Tiesa, gera žinia – ta, jog įvairios institucijos daug griežčiau prižiūri ir nuolat tikrina vaikiškų indų, ypač skirtų mažyliams iki 3 m., kokybę, o pirkdami iš specializuotų vaikiškų prekių parduotuvių, tėvai nerizikuoja įsigyti nekokybiško gaminio, nes bendradarbiaujama tik su patikimais gamintojais, o kiekvienas gaminys prieš patekdamas į asortimentą patikrinamas.
Naudojimo patogumą
Perkant indus reikia įvertinti, ar jie bus patogūs naudoti, greitai išplaunami ir pan. Pavyzdžiui, kai kurių gertuvių kaklelis gali būti pernelyg siauras, tad gertuvę rankomis švariai išplauti bus sudėtinga. Geriau rinktis gertuves, turinčias kuo mažiau detalių, elementų.
Draugiškumą gamtai/aplinkai
Čia daug nesiplėsime, tačiau geriau rinktis iš greitai suyrančių ar perdirbamų medžiagų pagamintus indus.
Grožį/stilių
Kai jau įvertinami visi aprašytieji kriterijai, galima atkreipti dėmesį į indų grožį ir stilių. Labai dažnai tėveliai renkasi indus su piešiniais. Tačiau vaiką turi dominti ne indo išvaizda, bet turinys, t. y. maistas, todėl drąsiai galima rinktis ir vienspalvius indus.
Tiesa, pravartu rinktis dekoruotas paveikslėliais gertuves – tikėtina, kad jie paskatins mažylį gerti daugiau vandens. Rekomenduojame „Little Lovely Company“ gertuves, kurios – universalios, nes turi ir patogų snapelį, ir šiaudelį, neleidžiančius gėrimui išsilieti. Jos pagamintos iš visiškai saugių medžiagų.
Medžiagos, naudojamos gaminant vaikiškus indus
Dažniausiai indai vaikams gaminami iš kelių rinkoje vyraujančių medžiagų – plastiko, silikono, metalo, bambuko ir stiklo/keramikos.
Plastikas
Plastikiniai indai vaikams – kone populiariausi ir dažniausiai įsigyjami. Jie – lengvi, patogūs naudoti, patvarūs. Tiesa, prieš perkant plastikinius indus reikėtų pasidomėti, ar jų sudėtyje nėra ftalatų, bisfenolio A. Tokie indai, kontaktuodami su maistu, gali išskirti kancerogenines medžiagas.
Silikonas
Populiarųjį plastiką vis dažniau pakeičia silikonas. Tai ilgai tarnaujanti, iki 200 °C karščiui atspari medžiaga. Taigi labai patogu, jog norint pašildyti maistą silikoninius indus galima dėti į orkaitę arba mikrobangų krosnelę. Silikoninius indus lengva plauti, jie neįkaista, yra minkšti ir malonūs liečiant. Tiesa, naudojant aštrius įrankius silikoną galima lengvai įpjauti.
Metalas
Vaikams tinka indai iš nerūdijančio plieno: jie nedūžta, yra tvirti, ilgai tarnauja, yra perdirbami. Tačiau kūdikiams ir mažiems vaikams nepatariama pirkti metalinių stalo įrankių: jie – kieti, tad gali pažeisti dantenas, greitai įkaista, todėl vaikas gali lengvai nusideginti.
Bambukas
Indai iš bambuko – lengvi, patogūs, šilti, lengvai valomi, be to, tai ir bene draugiškiausias gamtai pasirinkimas.
Keramika/stiklas
Keraminiai ir stiliniai indai – taip pat populiarūs, tiesa, jie dažniau perkami didesniems vaikams. Jei iš šių medžiagų pagamintuose induose maistas patiekiamas mažam vaikui, reikia stebėti, kad jis nenumestų indo ant žemės. Keramikos glazūroje kartais lieka švino likučių, todėl reikia įsitikinti, ar gamintojas naudoja sąlyčiui su maistu tinkamą glazūrą.
Indai ir įrankiai kūdikiui: kiek ir kokių prireiks?
Labai dažnai tėvai nežinodami, kokie indai ir stalo įrankiai vaikams tinkamiausi, įsigyja visą jų galybę, tačiau užtenka vos kelių kokybiškų valgymo reikmenų. Tiesa, jei indus plausite indaplovėje, kurią įjungiate ne kasdien, tik tokiu atveju verta pagalvoti apie didesnį indų komplektą.
Patiems mažiausiems, kūdikiams nuo 4 mėn.
Patariama nupirkti gilesnį dubenėlį ir kelis šaukštelius (tokius, kuriais patogu kūdikį maitinti). Svarbu, kad šaukšteliai būtų pritaikyti mažai kūdikio burnytei ir juos būtų patogu laikyti mamai ar tėčiui.
Kūdikiams nuo 9 mėn.
Galima pirkti šaukštelius, kuriais jie galės valgyti patys. Svarbu, kad jų rankena būtų ne per trumpa, taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į šaukštelių formą: įrankiai turėtų būti ergonomiško dizaino. Jei tokio amžiaus kūdikį primaitinsite ir gabaliukais smulkintu maistu, labai pravers ne tik dubenėlis, bet ir silikoninė lėkštutė lipniu dugnu. Mūsų el. parduotuvės asortimente daug dėmesio sulaukia silikoninė lėkštelė „Mushie“. Mažylis nenumes lėkštutės ant žemės: jos dugnas yra lipnus, o produktai nesusimaišys. Lėkšteles patogu naudoti mokant kūdikius valgyti savarankiškai: maistą galima dėti tik į vieną skyrelį, tad jis nepasklis po visą indą ir mažyliui bus patogiau jo pakabinti šaukšteliu.
Geriausia rinktis universalius, ilgiau naudojamus indus ir įrankius, orientuotus į vaiko savarankiškumo lavinimą. Pratinimas vaiką valgyti savarankiškai – ypač naudingas, nes lavina smulkiosios motorikos įgūdžius.